V našem světě, který je charakteristický rychlými změnami a konkurencí, se hledání úspěchu stalo univerzálním cílem. Úspěch nemusí znamenat jen něco fyzického a hmatatelného může se však týkat čehokoli, čeho chceme v životě dosáhnout – naše postavení v práci, ve společnosti. Může se to týkat různých rolí v životě, které máme. V tomto úsilí přispěly různé kultury jedinečnými nástroji a technikami, kterými se můžeme inspirovat.
Jednu z technik jsem měl možnost osobně poznat, když jsem v minulosti strávil nějaký čas v Japonsku a v Asii. Japonci jsou národ, který je známý svým disciplinovaným přístupem k životu a k práci. Jak už jsem psal v jednom ze svých minulých příspěvků, tak disciplína a standardy nás osvobozují a umožňují tak uvolnit potenciál. Pokud v sobě máme zažité návyky, standardy a jsme disciplinovaní, tak náš mozek dokáže činnosti dělat automaticky a nemusí na něj zbytečně spotřebovávat energii a přebytečný čas. Tuto energii může použít na kreativní a rozvojovou stránku. Je to přesně tak, jako v každé organizaci. Pokud každý den hasíme v práci jiný požár, jen těžko nám na konci dne zůstává prostor pro rozvoj. Hezký příklad funguje i v údržbě. Máme-li dobře nastavené standardy pravidelné, preventivní, případně prediktivní údržby (náš standard, náš návyk) a pravidelně (disciplinovaně) je provádíme, tak máme méně poruch a výpadků. Méně poruch a výpadků znamená, že šetříme naši energii a máme větší prostor pro rozvoj.
Jednou z těchto technik, která se zaměřuje na vytrvalost, disciplínu a odhodlání je GANBARU. Tento pojem lze přeložit jako mít odhodlání, vytrvalost dávat ze sebe to nejlepší. Důležité je, že toto úsilí a vytrvalost ze sebe dáváme i přes potíže, neúspěchy, které se dostavují. To, že naše aktivita nejde podle plánu je naprosto přirozené a o důležitější je mít vytrvalost aktivitu dokončit. GANBARU vyjadřuje myšlenku dělat všechno důležité a klíčové co nejlépe, vynaložit maximální úsilí a vytrvat při řešení výzev. Je to také o posouvání svých hranic a nevzdání se. Znamená to, že jste usilovný, cíleně se zdokonalujete, jste odolný, konzistentní a snažíte se o maximálně pozitivní postoj.
Při tréninku mi zdůrazňovali několik principů, které pro nás nejsou opět ničím novým. Znamená to však si je projít bod po bodě a mít v sobě disciplínu se jimi řídit:
- Nastav si jasný cíl – definuj si, čeho chceš dosáhnout – jasné, konkrétní, měřitelné, časově ohraničené cíle.
- Buď odhodlán a věnujte se plně svému cíli – pracuj s cílem, připomínej si, proč je pro tebe důležitý a zaměř se na něj.
- Přijmi výzvy a překážky – potíže vnímej jako příležitost pro růst a zlepšování. Postav se výzvám čelem a uč se z nich.
- Udržuj konzistentnost – vytrvalost je klíčem k dosažení GANBARU. Pracuj usilovně a vytrvale, přestože se pokrok zdá pomalý.
- Rozvíjej odolnost – buduj si mentální a emocionální odolnost, abys odolal neúspěchům a selháním. Nauč se jít pořád vpřed.
- Hledej neustálé zlepšení – hledej způsoby, jak zlepšit své dovednosti a znalosti. Dávej si zpětnou vazbu, co se podařilo a co ne. Můžeš k tomu využít i své okolí.
- Zůstaň pozitivní – zachovejte si pozitivní přístup, důvěřuj si a věř ve svůj úspěch. Obklop se lidmi, kteří tě motivují a dávají ti zpětnou vazbu.
- Cvič sebedisciplínu – tento princip je o plánování, řízení času, definování si svých „velkých kamenů“ a eliminaci zlodějů času.
GANBARU ovšem má i svoji negativní stránku. V našem regionu se s ní nesetkáváme, avšak v Japonsku ano. Japonci jdou často do extrémů, aby ukázali, že skutečně vynakládají maximální úsilí, jsou disciplinovaní a vytrvalí. To způsobuje velmi silný pracovní tlak, pracují déle a tvrději, což má za následek větší stres. To může mít za následek až úmrtí z přepracování, které se označuje jako jisatsu. Podle statistik je to 14,9 na 100 000 lidí.
Pokud však odhlédneme od tohoto extrému, tak správné aplikování těchto sedmi principů na úrovni jednotlivce, týmu nebo celé organizace má svůj opodstatněný smysl.