Rozhovor na téma: Strategie na úrovni materiálového a informačního toku 

Tento rok pokračuji již čtvrtou sérií rozhovorů na téma strategie. První série byla zaměřena na téma Pyramida cesty k cíli, které se orientovalo na celkové vnímání strategie. Druhá série se věnovala rodinným firmám a jejich přístupu ke strategii, především z pohledu nástupnictví. Třetí série se soustředila na strategii na úrovni realizace produktu nebo služby, tedy na produkční (výrobní) systémy. Aktuální, tedy čtvrtá série, se zabývá strategií na úrovni materiálového a informačního toku. Cílem celé série je pokrýt fungování organizace v celém kontextu štíhlé organizace. 

Čtvrtá série není jen o rozhovorech, ale přináší také praktický pohled na materiálové toky ve společnosti Miele v Uničově. K tomuto tématu jsem si pozval Aleše Mandáka, kterého považuji nejen za odborníka v oblasti Supply Chain Management, ale také za člověka, který se na tuto problematiku dívá celostně, z pohledu fungování celé organizace. Aleš má velmi dobře zpracované perspektivy, které pokrývají celý Supply Chain Management – od perspektivy zákazníka, přes procesy, systémy, lidi a dodavatele až po standardy, tak aby celý tok přinášel hodnotu. 

Jsem upřímně rád, že se nám podařilo celou sérii natočit ve společnosti Miele Technika v Uničově, a to za podpory Pavla Talandy a jeho celého týmu. V oblasti řízení materiálového toku považuji firmu Miele za příklad inovativního přístupu k logistickým procesům a za skvělý příklad toho, jak lze efektivně implementovat principy štíhlosti při pohybu materiálu napříč celou organizací.

Vybrali jsme zajímavá místa z výroby a tréninkového centra, kde budou mimo jiné k vidění i velmi názorné praktické ukázky. Celé natáčení jsme si neskutečně užili a za to patří velké díky celému týmu Miele. Velmi si vážím, že jsme tuto příležitost dostali, a za to děkuji i Jindrovi Minxovi a Petrovi Vodákovi. 

Celá série je opět rozdělena do tří částí, ke kterým jsme tentokrát přidali i speciální epizodu – rozhovor s Pavlem, který nám krátce popíše své praktické zkušenosti a postřehy přímo z prostředí Miele. První část se zaměřuje na systém řízení materiálového a informačního toku a jeho evoluci. Druhá část se věnuje pilířům, klíčovým perspektivám a vstupní analýze. Třetí část je zaměřena na tvorbu strategie v oblasti materiálového a informačního toku. A právě zmíněný rozhovor s Pavlem tuto sérii doplňuje o reálný pohled na fungování těchto principů v praxi. 

S Alešem jsme v průběhu celé série diskutovali především o těchto tématech: 

  • Jak chápat tok v organizaci? 
  • Proč firma (organizace) potřebuje mít svou strategii na úrovni materiálového a informačního toku? 
  • Co všechno je třeba řídit v organizaci z pohledu toku? (materiál – informace – výrobek atd.) 
  • Jaké jsou požadavky a jaké dnes představují největší výzvy? (predikce poptávky, zkracování inovačních toků apod.) 
  • Jak digitalizace a množství dostupných dat ovlivňují tento systém? 
  • Jaké jsou základní principy? (perspektivy) 
  • Proč jsou tyto perspektivy důležité a kdy je řešit? 
  • Jaké jsou hlavní druhy a kategorie plýtvání? 
  • Jak takový systém analyzovat? 
  • Jaké jsou klíčové otázky, které si při analýze musím položit? 
  • Jaké nástroje zvolit? 
  • Jak vytvořit vlastní strategii? 
  • Jaké ukazatele zvolit? 
  • Jak tuto strategii realizovat a každodenně s ní pracovat? 

 

Rád bych kromě Alešovi poděkoval také Jirkovi a Tomáši Žákovi ze STUDIO 42, který celou sérii opět natáčel a poskytoval nám cennou zpětnou vazbu. 

 

peterdebnar.cz
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.